niedziela

Cztery żywioły i dwa koziołki. Agnieszka Idziak. Przewodnik dla dzieci po Poznaniu

Rok szkolny już za nami. Rozpoczęły się długo oczekiwane wakacje! A co za tym idzie prawdopodobnie wielu z nas wyruszy w Polskę z dziećmi. Nie ma bowiem lepszej okazji niż te 2 miesiące beztroskiej laby, na to aby pokazać najciekawsze i najpiękniejsze miejsca w naszym kraju. Choć coraz częściej decydujemy się na dalsze podróże oczywiście co ma również wiele plusów. Niezależnie od tego jaki kierunek wypadu zaplanujemy najważniejsze jest przecież rozwijanie ciekawości świata i poszerzania wiedzy u dzieci. Dlatego rozpoczynam cykl "Przewodniki dla dzieci", którego zadaniem będzie przybliżenie przewodników skierowanych do dzieci i młodzieży. Głównie po Polsce, ale znajdą się również inne kraje. Mam nadzieję, że cykl pomoże opiekunom w doborze literatury, która w jeszcze lepszy sposób zachęci najmłodszych do czytania i zwiedzania.

Dziś zapoznamy się z przewodnikiem po Poznaniu dla dzieci:

Cztery żywioły i dwa koziołki, Agnieszka Idziak
Wydawnictwo Albus 
Ocena: 6/6

Źródło: własne


Jest to interaktywny przewodnik skierowany zarówno dla młodszych jak i starszych dzieci. Na początku publikacji znajduje się spis treści, opis szlaków wraz z przedstawieniem rysunkowych postaci , które oprowadzają nas po książce tj. pana Kropli, pana Płomyka, Pani Chmurki oraz Pana Ziemka. Po słowie wstępnym umieszczono legendę,  jej plusem jest to, że jest ona zarówno w formie obrazkowej jak  i słownej. Dzięki temu młodsze dzieci mogą samodzielnie w bardziej efektywny sposób zapoznać się z przewodnikiem. 

Źródło: własne

 Na pierwszych stronach młody turysta zaznajomiony jest z podstawowymi informacjami o Poznaniu dzięki czemu może lepiej poznać i wczuć się w klimat miasta. Choć autorka starała się unikać skomplikowanego słownictwa, tak aby tekst był zrozumiały również dla dzieci, które dopiero uczą się czytać to nie zawsze jakieś można było pominąć. Na szczęście w takich wypadkach, słówka takie były pogrubiane i wyjaśniane w osobnej ramce. Świetne rozwiązanie, które poszerza słownictwo turysty nie wpędzając go w poczucie własnej niewiedzy i zmuszania do proszenia opiekuna do wyjaśnienia go. Przewodnik pozbawiony jest praktycznie dat, informacji geograficznych co nie oznacza, że jest infantylny! Wręcz przeciwnie. Można dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy, zwraca uwagę na atrakcje turystyczne w Poznaniu, które podczas normalnego zwiedzania prawdopodobnie zostałyby pominięte. 


Źródło: własne


Jak nie trudno zauważyć przewodnik dla dzieci jest czarno-biały. Dla jednych może być to minusem ja natomiast uważam, że to świetne rozwiązanie. Dzieci są wręcz namawiane w tekstach do tego, aby same pokolorowały książeczkę według swojego upodobania. Autorka nie chce nic narzucać. Sympatyczne żywioły oraz koziołki, które znajdujemy na stronach nie są dziecinne przez co starsze dzieci nie powinny mieć oporu przez korzystaniem z przewodnika. Zwłaszcza, że pomyślano o tym, aby poziom zadań jakie zawarto w publikacji był dostosowany do różnych wiekowo turystów. Są więc zadania polegające na znalezieniu i policzeniu koziołków oraz trudniejsze krzyżówki. Na końcu książki zamieszczono odpowiedzi na wszystkie zagadki!


Źródło: własne

Szlaki różnią się między sobą nie tylko żywiołami, ale również liczbą zawartych punktów do zwiedzenia. Dzięki czemu można wybrać taką trasę, która będzie najbardziej odpowiednia w danym momencie. Fajne jest to, że omówiono głównie okolice Starego Rynku dzięki czemu można bardzo dobrze poznać serce Poznania, a samo zwiedzanie nie jest uciążliwe i długotrwałe dla młodszych dzieci. Każdy szlak ma swoją mapkę, dzięki czemu maluchy mogą same próbować pokierować wycieczką. W końcu atrakcje dla dzieci są na wyciągnięcie ręki :)

Przewodnik dla dzieci po Poznaniu został nagrodzony wieloma wyróżnieniami czemu w ogóle się nie dziwię. W moim odczuciu jest to książka, która idealnie nadaje się do poznania Poznania przez najmłodszych i tych starszych. Świetne jest to, że dorośli również mogą mieć frajdę przeglądając i czytając ten przewodnik. Ja przynajmniej miałam, Agnieszka Idziak wykonała naprawdę świetną robotę. Polecam gorąco!Źródło: własne

4 komentarze:

 1. Świetny pomysł na wpisy! Na pewno będę śledzić :)
  Kinga

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się bardzo, że cykl przypadł Ci do gustu :)

   Usuń
 2. Mnie również ten cykl przypadł do gustu. Pozdrawiam znad filiżanki porannej kawy !

  OdpowiedzUsuń

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
- See more at: http://pomocnicy.blogspot.com/2013/04/jak-dodac-informacje-o-ciasteczkach-do.html#sthash.Bq8S7pdE.dpuf