piątek

Szklarska Poręba. Magiczne miasto Ducha Gór. Bajkowy przewodnik. Maria Nienartowicz

W ramach swojego cyklu "Przewodniki dla dzieci" chciałabym przedstawić jedną z ciekawszych książek przeznaczonych dla młodego turysty. Początkowo sceptycznie podchodziłam do tej publikacji jednak myślę, że jest to jeden z najlepszych przewodników dla dzieci oraz rodziców. Tak! Dorośli również mogą czegoś dowiedzieć dzięki lekturze tej pozycji! :)

Dziś zapoznamy się z przewodnikiem po Szklarskiej Porębie i okolicach:


Szklarska Poręba. Magiczne miasto Ducha Gór. Bajkowy przewodnik. Maria Nienartowicz

Wydawnictwo: Ad Rem
Ocena: 5/6


 
Źródło: własneOgromnym plusem Bajkowego przewodnika dla dzieci Szklarska Poręba. Magiczne miasto Ducha Gór, jest to, że korzystać i zasięgać informacji mogą z niego zarówno najmłodsi jak i rodzice. Przeglądając go szybko można zauważyć, że prawa część książki została skierowana do dzieci, które znajdą w przewodniku dużo historii na temat Szklarskiej Poręby jak i jej okolic. Przedstawione są najważniejsze muzea, wspomniano o przyrodzie, w końcu tak ważnej w tych rejonach. Na lewej stronie znajdziemy najważniejsze informacje i notatki dla opiekunów. Bardzo często nawiązują one do przeczytanych przez dzieci tekstów dzięki czemu rodzic ma możliwość trochę bardziej przybliżyć jakieś zagadnienie. Pomyślano również o tym, aby poinformować jak dojechać/dojść do danej atrakcji często uwzględniając od razu godzinny jej otwarcia. Świetna idea, która uważam zwłaszcza w górach ma wielkie znaczenie. W końcu wybierając się na spacer z dziećmi lub nawet w gronie dorosłych nie jesteśmy zmuszeni lub ograniczeni do podążania utartym szlakiem. No i nie jesteśmy skazani na zaglądanie co chwilę w telefon tylko możemy podziwiać otaczającą nas przyrodę. Autorka przewodnika Szklarska Poręba. Magiczne miasto Ducha Gór poinformowała również o tym, w jakich filmach, książkach można zobaczyć opisywane i zwiedzane przez nas miejsca! Jak dla mnie bomba! W moim odczuciu jest to publikacja skierowana zarówno dla mniejszych dzieci jak i starszych. Z tym, że dla nastolatków przewodnik może już nie być atrakcyjny i po prostu ich nudzić. Myślę, że najlepiej pracować z nim będą uczniowie młodszych klas podstawówki.
 
Maria Nienartowicz zdecydowała, aby Bajkowy przewodnik miał formę opowiadań, w których dzieci śledzić mają postacie Ducha Gór oraz krasnali. Na początku nie byłam do tego przekonana jednak po zapoznaniu się z książką myślę, że był to właściwy krok. Teksty napisane są w bardzo przyjemny i dostępny sposób, zawierają wiadomości, które jednak płynnie wplecione są w fabułę przez co dziecko nie czuje się "atakowane wiedzą", a mimo to wynosi coś z lektury. Co przy okazji przewodników jest przecież bardzo ważne. Mają one rozbudzać ciekawość, prowokować do pytań, poszukiwań. Zamieszczono również wiele zadań, łamigłówek, które dodatkowo wpływają na atrakcyjność tego bajkowego przewodnika.

 
Źródło: własne

Tekstom towarzyszą kolorowe ilustracje, które nawiązują do fabuły danego opowiadania. Pod względem graficznym prezentują się korzystnie, przyciągają wzrok, więc powinny spodobać się młodym turystom. W przewodniku zamieszczono również zdjęcia, które niestety ze względu na format książki nie są największe, co więcej czasami na stronie jest ich kilka przez co niektóre są mało wyraźne. Myślę, że to największy mankament tego przewodnika, powinno się nad tym elementem zdecydowanie popracować bo może popsuć ogólne wrażenie a byłoby naprawdę szkoda.

Muszę również wspomnieć o bardzo ważnym elemencie jakim jest dołączona, rozkładana mapa Szklarskiej Poręby. Jest bardzo dokładna, czytelna, zaznaczono w niej bardzo dużo elementów takich jak ulice, urzędy, szczyty, kościoły, skały, punkty widokowe. Bardzo dobrze, że taki plan znalazł się w publikacji, z pewnością mali turyści będą z chęcią na niego zerkać podczas wycieczek. Jest również szansa, że nie pojawią się pytania typu „co robić w Szklarskiej Porębie?”.

Widać, że przewodnik został przemyślany tak, aby zapewnić dzieciom miłe chwile połączone ze zdobywaniem wiedzy, jednocześnie uwzględniono potrzeby i oczekiwania opiekunów, którzy przecież bardzo często wraz z dziećmi zapoznają się z publikacją. Zwłaszcza podczas górskich wycieczek, gdzie miejsce w bagażu jest ograniczone ważne jest to, aby zabrać ze sobą jak najmniej, więc przewodnik, który zaspokaja potrzeby i oczekiwania zarówno dzieci jak i dorosłych jest idealnym rozwiązaniem. Jestem pewna, że dzięki tej książce można poznać wiele atrakcji w Szklarskiej Porębie i okolicach. Sprawdzi się zarówno na weekendy  jak i na dłuższe wakacje.

2 komentarze:

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
- See more at: http://pomocnicy.blogspot.com/2013/04/jak-dodac-informacje-o-ciasteczkach-do.html#sthash.Bq8S7pdE.dpuf