sobota

To miasto nazywa się Rzym. Eliza Piotrowska

Choć wakacje już się kończą to postanowiłam opisać jeszcze jeden przewodnik w moim cyklu Przewodniki dla dzieci ponieważ Rzym jak i Watykan są w końcu miejscem całorocznych wycieczek. Może jeszcze w tym roku komuś opis tej książki się jeszcze przyda, a jak nie to może sięgnie po niego za rok :)


To miasto nazywa się Rzym. Eliza Piotrowska
Wydawnictwo: Media Rodzina
Ocena: 5,5/6

Źródło: własne

Przewodnik dla dzieci Elizy Piotrowskiej oprowadza nas po Rzymie jak i Watykanie. Jego mały format sprawia, że jest bardzo poręczny co z pewnością jest atutem w trakcie zwiedzania Wiecznego Miasta. Skierowany jest do młodych podróżników, którzy umieją już samodzielnie czytać, choć same teksty nie są zbyt rozbudowane ani skomplikowane. Trudniejsze słowa wyróżniono i od razu wytłumaczono w tekście. 

W przewodniku przybliżono pokrótce historię Rzymu, jego położenie, najważniejsze atrakcje oraz ciekawostki, które mogą zainteresować dzieci. Opisy zabytków, miejsc mają tylko po kilka zdań, zawierają jednak kluczowe informacje. Myślę, że dzięki temu młoda osoba nie poczuje się przytłoczona ilością tekstu, a jednak pozna kluczowe miejsca i zabytki. Fajne jest to, że zaprezentowano również notatki na temat tego jaki artysta brał udział w tworzeniu danych budowli. 


Źródło: własne

Ciekawym dodatkiem jest również podstawowy słowniczek polsko- włoski z wyjaśnieniem jak wymawia się poszczególne słówka. Z pewnością takie informacje mogą przydać się młodym turystom podczas ich wycieczki. W żółtych rubrykach z napisem „UWAGA” autorka zamieściła warte uwagi wyjaśnienia np. co dzieje się z monetami wyłowionymi z popularnej fontanny di Trevi.

Przewodnik prezentuje się bardzo atrakcyjnie jeżeli chodzi o szatę graficzną. Jest kolorowy, pojawiają się rysunkowe postacie, zdjęcia połączone są z ilustracjami Elizy Piotrowskiej. Na początku publikacji mamy uproszczoną mapę Europy z zaznaczoną Polską, Włochami oraz Rzymem. Dzięki temu młodzi turyści mają możliwość zobaczyć jak daleko i gdzie mieści się opisywane miejsce. Na końcu przewodnika dla dzieci zamieszczono mapkę miasta, opisano najważniejsze ulice, dzielnice, zawarto legendę z omówionymi atrakcjami. Szkoda jednak, że nie dodano informacji, na której stronie znajdziemy ich opis. 

W przewodniku zaprezentowano też krótkie zadania, które sprawdzają i utrwalają wiedzę jaką dziecko powinno wynieść po przeczytaniu tekstu.

Źródło: własne

Choć przewodnik po Rzymie i Watykanie nie jest największych rozmiarów to wydaje się, że autorce udało się zawrzeć wszystkie podstawowe wiadomości jakie dziecko powinno przyswoić. Dodatkowo wszystko zawarte jest w przyjemnej oprawie graficznej. Pomyślano zarówno o opisie najważniejszych atrakcji jak i o ciekawostkach, które z pewnością zainteresują młodego turystę. Uważam, że jest to ciekawa publikacja, która spodoba się młodym turystom chcącym zwiedzić Rzym i Watykan. 


4 komentarze:

 1. A ja akurat na jesieni się do Rzymu wybieram, pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Zazdroszczę i życzę miłej podróży :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Jak kiedyś będziemy sie wybierać z maluchem na taką wycieczkę to sprawię mu ten przewodnik. Wygląda super!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To prawda! Taki przewodnik dla dzieci to coś naprawdę fajnego :)

   Usuń

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
- See more at: http://pomocnicy.blogspot.com/2013/04/jak-dodac-informacje-o-ciasteczkach-do.html#sthash.Bq8S7pdE.dpuf