sobota

Niedźwiedź w objęciach smoka. Jak Rosja została młodszym bratem Chin. Michał Lubina [recenzja]


,,Nie jesteśmy sojuszem, choć w pewnym sensie łączy nas więź nawet silniejsza" S. Ławrow


Relacje Rosji i Chin od dawna są bacznie analizowane przez Zachód. Te dwa kraje, które wydają się swoimi totalnymi przeciwieństwami, łączy poczucie niesprawiedliwości historycznej, nienawiść do Stanów Zjednoczonych oraz chęć panowania nad resztą świata. Oczywiście zarówno Rosja, jak i Chiny nowy porządek świata wyobrażają sobie ze sobą w roli przywódcy.


Jak zatem Putin oraz Jinping marzący o tym samym, mogą niejednokrotnie stać ramię w ramię? Wypuszczane w świat komunikaty o wzajemnym wsparciu i zrozumieniu jawią się jako mocne deklaracje. Czy jednak na pewno? Co tak naprawdę łączy Putina i Jinpinga? I co to oznacza dla nas?

Michał Lubina, doktor habilitowany nauk politycznych, w swojej najnowszej książce "Niedźwiedź w objęciach smoka" przedstawia początki relacji rosyjsko-chińskich po ich współczesny wymiar. Dzięki temu możemy zrozumieć, jak kształtował się ich związek, jak decyzje podjęte w przeszłości rzutowały na późniejsze stosunki oraz teraźniejsze wydarzenia. Autor omawia, w tym kontekście także naturę społeczeństw obu państw.


Książka jest fascynującą lekcją historii, z którą powinien zapoznać się każdy, kto interesuje się współczesnym światem. Język jakim operuje autor, choć czuć w nim akademicki styl nie jest nużący i monotonny. Nie czułam się przytłoczona datami, nazwiskami, a częste cytaty, porównania i odniesienia urozmaicają lekturę. Widać, że Lubina świetnie orientuje się w relacjach rosyjsko-chińskich, jest prawdziwym ekspertem w tym zakresie, co ogromnie doceniam.


To prawdziwa perełka wydawnicza, istna kopalnia wiedzy, która łączy w sobie merytoryczną i głęboką wiedzę akademicką z bardzo atrakcyjną formą przekazu, która jest zrozumiana dla zwykłego czytelnika. Myślę, że jest to pozycja obowiązkowa dla wszystkich, których interesuje współczesny świat. Dobrze samemu wyciągnąć wnioski płynące z tego tytułu i na tej podstawie analizować spływające do nas informacje medialne. Mam nadzieję, że będzie powstawać więcej takich książek, bo wiedzą w dzisiejszych czasach jest bezcenna. Jakkolwiek blacho by to nie brzmiało.


Za egzemplarz dziękuję Wydawnictwu Szczeliny


Tytuł: Niedźwiedź w objęciach smoka. 
Jak Rosja została młodszym bratem Chin
Autor: Michał Lubina
Wydawnictwo: Szczeliny
Strony: 491
Ocena: 5.5/6


10 komentarzy:

 1. Z pewnością warto czytać takie książki. Nie słyszałam o niej wcześniej.

  OdpowiedzUsuń
 2. Zapowiada się ciekawie ze względu na obu panów, którzy zdecydowanie należą do ludzi kontrowersyjnych

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie moje klimaty, ale na pewno znajdą się chętnie na tę książkę ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie wiem, czy ta książka jest na moje nerwy...

  OdpowiedzUsuń
 5. Witam serdecznie ♡
  Wspaniała recenzja. Nie znałam wcześniej tej książki, ale myślę że warto czytać takie wartościowe pozycje. Sama chętnie po nią sięgnę :)
  Pozdrawiam cieplutko ♡

  OdpowiedzUsuń
 6. Tego typu książki lubię! Z chęcią po nią sięgnę :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Ważna książka, na pewno po nią sięgnę!

  OdpowiedzUsuń

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
- See more at: http://pomocnicy.blogspot.com/2013/04/jak-dodac-informacje-o-ciasteczkach-do.html#sthash.Bq8S7pdE.dpuf