niedziela

Korona. Fenomen najpotężniejszej monarchii. Wioletta Wilk-Turska [recenzja]


6 maja oczy całego świata zwrócone były w stronę Opactwa Westminsterskiego, w którym odbyła się koronacja Karola III. Po raz pierwszy od 70 lat mogliśmy być świadkami tego niezwykłego wydarzenia, naszpikowanego tradycjami i ukrytymi przesłaniami. Monarchia brytyjska znów znalazła się w centrum zainteresowania, a co za tym idzie, powróciły jak bumerang pytania o przeszłość i przyszłość tej niezwykłej rodziny.


Wioletta Wilk-Turska skupia swoją narrację na osobie królowej Elżbiety II, której życie i panowanie staje się punktem odniesienia do ukazania niesamowicie ciekawej i zawiłej historii monarchii brytyjskiej. Autorka omawia, jak w poprzednich stuleciach wyglądało dziedziczenie tronu, jak zmieniał się ceremoniał koronacyjny w zależności od upodobań i wierzeń władcy, ich podejście do sprawowania swojego urzędu, życie rodzinne. Nie zabrakło również opisu najciekawszych i najbardziej kluczowych monarchów, którzy swoim bohaterstwem lub głupotą zapisali się wyjątkowo mocno na kartach historii, a echa ich postępowania niekiedy wybrzmiewają współczesne w królewskim życiu i obowiązkach.


W obliczu zbliżającej się koronacji Karola III autorka poświęciła sporo miejsca na opis tego niezwykłego wydarzenia, które ewoluowało na przestrzeni wieków. Rozkaz wybudowania Opactwa Westminsterskiego przez Edwarda Wyznawcę rozpoczęło tradycję koronowania przez arcybiskupa Canterbury właśnie w tym miejscu przyszłych władców. To dzięki duchownym, którzy prawdopodobnie dopuścili się fałszerstwa powstała m.in. tradycja dziedziczenia regaliów koronacyjnych, Których losy są często tak samo fascynujące i burzliwe jak samych władców.


Korona. Fenomen najpotężniejszej monarchii to prawdziwa kopalnia wiedzy na temat rodziny królewskiej. Dzięki płynnej narracji czytało mi się ją naprawdę przyjemnie i szybko. Widać, że autorkę fascynuje ten świat, zna wiele ciekawostek, które umie przekazać w taki sposób, że czytelnik chce więcej i więcej. Osobiście bardzo lubię gdy do opisu współczesnych zdarzeń przywołuje się ich historyczny kontekst, dzięki czemu można lepiej zrozumieć pewne mechanizmy. Przy czym te historyczne wstawki są w formie anegdot, a więc nie ma mowy o nudzie. Książkę serdecznie polecam!


Za egzemplarz serdecznie dziękuję:Autor: Wioletta Wilk-Turska
Tytuł: Korona. Fenomen najpotężniejszej monarchii
Wydawnictwo: LUNA
Strony: 352
Ocena: 5/6


3 komentarze:

  1. Dla osób zainteresowanych rodziną królewską to na pewno ciekawa propozycja.

    OdpowiedzUsuń
  2. Może sięgnę albo lepiej: kupię mamie na 26 maja, bo jest fanką "The Crown". :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Myślę, że mama powinna być zadowolona! :)

    OdpowiedzUsuń

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
- See more at: http://pomocnicy.blogspot.com/2013/04/jak-dodac-informacje-o-ciasteczkach-do.html#sthash.Bq8S7pdE.dpuf