wtorek

TOP 3 najlepszych podcastów kryminalnych



Cześć!

Dziś trochę nietypowo bo nie książkowo, ale chciałabym podzielić się z Wami moim TOP 3 najlepszych "podcastów" kryminalnych. Muszę przyznać, że odkąd mam subskrypcję Spotify tak naprawdę zaczęła się moja przygoda z podcastami. Wcześniej oglądałam wyłącznie filmiki na YouTube, co bywa jak zapewne wszyscy wiecie dość uciążliwe bo nie można wygaszać ekranu w trakcie słuchania materiału. Co prawda obecnie pojawiła się jakaś płatna opcja, aby aplikacja YouTuba działała w tle, ale jakoś nie jestem do niej przekonana i nie mam zamiaru jej raczej wykupować. 

Zdecydowanie najbardziej lubię kryminalne podcasty stąd mój dzisiejszy post. Muszę przyznać, że słuchałam kilku twórców ale jakoś tylko ta trójka, o której dziś wspomnę została ze mną na dłużej. Co ciekawe różnią się dość mocno w formie i podejściu do opowiadania historii więc mam nadzieję, że może znajdziecie tutaj kogoś kogo polubicie. A może już ich słuchacie i jesteście fanami? :) 

Od razu muszę też wyjaśnić, dlaczego "podcasty" znalazły się w cudzysłowie. Otóż jeden z twórców udziela się wyłącznie na YouTubie (choć po cichu liczę na to, że w końcu zdecyduje się udostępniać swoje materiały również na Spotify).



TOP 3 najlepszych "podcastów" kryminalnych

1. Stanowo.com - Seria KRYMINALNE (dostępna tylko na YouTube). 

Jaśmin, która prowadzi ten kanał zauroczyła mnie swoją umiejętnością gawędziarstwa. Jej filmiki trwają zazwyczaj minimum godzinę (a czasami i dwie!), ale często mam wrażenie, że dopiero włączyłam jej filmik a tutaj już koniec. Jaśmin sięga głównie po historie ze Stanów Zjednoczonych i muszę przyznać, że chyba nikt tak jak ona nie podchodzi do zbierania materiałów na dany temat. W trakcie swoich opowieści przytacza wiele szczegółów z życia czy to ofiary czy mordercy, aby jak najlepiej naświetlić ich sytuację. Wiem, że niektórych może aż taka drobiazgowość irytować, mnie to jednak odpowiada i doceniam, że  sięga do różnych źródeł, którymi się zresztą dzieli w opisach filmików. Najbardziej lubię jednak czarny humor Jaśmin, wtrącenia, które sprawiają, że człowiek czasami się uśmiechnie mimo ciężkich tematów jakie porusza. Bardzo żałuję, że w ostatnim czasie jej działalność na YouTubie mocno się wyciszyła. Mam nadzieję, że wróci do regularnego nagrywania ponieważ moim zdaniem jest mistrzynią kryminalnych opowieści.

2. Prawdziwe Zbrodnie - czyli Dwie Karoliny (podcast dostępny na Spotify)

Oj, muszę się przyznać, że początkowo nie polubiłam podcastu dziewczyn. Przyzwyczajona do drobiazgowości Jaśmin byłam w lekkim szoku słuchając śmiechów Karolin i ich dość lekkiego podejścia do opowiadania kryminalnych historii. Jednak dałam im drugą szansę i nie żałuję! Strasznie polubiłam ich styl prowadzenia podcastu, czasami czuję się tak jakbym siedziała z nimi w kuchni i popijała winko. Dziewczyny początkowo sięgały po polskie sprawy teraz skupiły się głównie na zagranicznych zbrodniach. Polubiłam to, że na początku każdego odcinka Karoliny dokonują małej "dygresji" i opowiadają o tym co robiły w minionym tygodniu. Mam wrażenie, że to bardzo skraca granice między słuchaczami a twórcami. Co ciekawe każda Karolina opowiada swoją historię, więc w ramach jednego odcinka mamy dwie opowieści kryminalne. Ich styl prowadzenia narracji jest zdecydowanie lekki, nie ma tutaj mrocznego podkładu muzycznego, strasznych odgłosów. Ich podcast to spotkanie dwóch kumpel, które opowiadają sobie różnego rodzaju mroczne historie. Bez nadęcia i ja to bardzo cenię! Zdecydowanie warto dać im szansę :)

3. Kryminatorium - Marcin Myszka (podcast dostępny na Spotify)

Trochę się wahałam kogo umieścić na trzecim stopniu podium, ale zdecydowałam się na Kryminatorium. Jeżeli mam ochotę posłuchać strrrasznych historii to zdecydowanie sięgam po ten podcast. Doceniam to, że Marcin Myszka zaprasza do swoich odcinków różnych lektorów, którzy odczytują dane kwestie. To zdecydowanie urozmaica historie i czasami naprawdę miałam gęsią skórkę na ciele gdy szłam zimą do pracy gdy było już ciemno i słuchałam Kryminatorium. Wiem, że autor prowadzi również swój kanał na YouTube, ale szczerze mówiąc nie podeszły mi te odcinki, zdecydowanie wolę go słuchać niż oglądać. Jakiś czas temu stworzył ciekawą mini serię "Zbrodnia w Górach Stołowych", gdzie miał okazję porozmawiać z policjantem prowadzącym sprawę tej makabrycznej zbrodni na dwójce niewinnych studentów z Wrocławia sprzed dwudziestu lat. To jedne z ciekawszych i wartych uwagi odcinków. Marcin Myszka skupia się głównie na polskich sprawach co z pewnością jest ciekawe i intrygujące. Wiem, że niektórych irytuje sposób opowiadania przez niego historii, ale obecnie jest to najchętniej słuchany autor podcastów kryminalnych więc myślę, że warto zapoznać się z jego twórczością. 

I to by było na tyle. Strasznie się rozpisałam, przepraszam. Jestem ciekawa czy słuchacie kryminalnych podcastów? Jeżeli tak to podzielcie się koniecznie swoimi wrażeniami i ulubionymi twórcami. Na pewno nie znam wszystkich autorów więc z chęcią poznam nowe kanały z mrocznymi opowieściami :) 

Pozdrawiam,
Molarnia

21 komentarzy:

  1. Znam Stanowo oraz Kryminatorium, na YouTube oglądam też często KarolinęAnnę, gdyż potrafi przedstawić wszystko w bardzo syntetyczny sposób. :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Przyznam, że nie znam KarolinyAnny, ale na pewno zerknę na jej filmiki. W ogóle twraz powstaje bardzo dużo tego typu materiałów :)

      Usuń
  2. Kompletnie o tym nie słyszałam ale słuchałam takich audycji o mitologii słowiańskiej ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Bardzo ciekawe, nawet nie wiedziałam, że takie są. A kogo polecasz?

      Usuń
    2. A to znajoma prowadziła... te co oglądałam ale przestala :(

      Usuń
  3. Ja słucham jeszcze KarolinaAnna, Aga Rojek ( świetne azjatyckie sprawy) no i te wymienione przez Ciebie ;) Uwielbiam słuchać ich nocą ot takie jakieś upodobanie,by wczuć się w klimat.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Oj, ja też lubię zwłaszcza wieczorami ich słuchać, tak do spania :D Agi Rojek nie znam, ale azjatyckie sprawy też na pewno są mocno przerażające... Muszę przesłuchać koniecznie :)

      Usuń
  4. Czasem na YT oglądam kryminalne sprawy, nie mam ulubionego kanału, bo różnych twórców oglądam. Stanowo znam, wspomnianą w komentarzach KarolinęAnnę również. Polecam również Kartotekę i podcasty Michała Larka.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję za polecenie :) Michała Larka znam ale jako autora książek wyłącznie.

      Usuń
  5. Rzadko sięgam po podcasty, ale chyba wypróbuję. Na pierwszy odstrzał wezmę Kryminatorium, bo uwielbiam straszne historie. :)
    Pomistrzowsku

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To mam nadzieję, że Ci się spodoba i nie będziesz zawiedziona :)

      Usuń
  6. Chociaż nie słucham podcastów, może na te kryminalne się skuszę. Pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Może akurat jakiś przypadnie Ci do gustu. Również pozdrawiam :)

      Usuń
  7. Stanowo faktycznie świetne jest ;) swego czasu zasłuchiwałam się... teraz trochę mi zbrzydły te historie (ogólnie, nie że akurat ten kanał, bo on jest super)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Rozumiem, ja też miałam przez jakiś czas dość podcastów. A Stanowo to klasa sama w sobie :)

      Usuń
  8. Ja podcastów w ogóle nie słucham, nigdy nawet nie miałam okazji w sumie :)

    OdpowiedzUsuń
  9. Nie moje klimaty, wolę czytać kryminały niż słuchać podcastów :)

    OdpowiedzUsuń
  10. Lubię podcasty, ale ponieważ raczkuję raczej w tym temacie to narazie słucham sobie różnych twórców by wytypować tych ulubionych. I też zdecydowanie wolę Spotify.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Oj tak, Spoti zdecydowanie bije na głowę YouTube. Nie wiem jak mogłam bez niego funkcjonować :D

      Usuń
  11. Wydaje mi się, że podcasty ostatnio stały się strasznie popularne. Sama niezbyt przepadam za nimi i raczej się do nich nie przekonam.

    Pozdrawiam,
    Biblioteka Feniksa

    OdpowiedzUsuń
  12. Zazwyczaj nie słucham podcastóów tego typu, ale przyznam, że czasami mam ochotę i po nie sięgam. Słyszałam chyba tylko o Kryminatorium ;) Historie z dreszczykiem są fajna!

    ankuuls.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
- See more at: http://pomocnicy.blogspot.com/2013/04/jak-dodac-informacje-o-ciasteczkach-do.html#sthash.Bq8S7pdE.dpuf