niedziela

Lawrence Malkin. Fałszerze


Autor: Lawrence Malkin

Tytuł oryginału: Krueger's Man,The Secret Nazi Counterfeit Plot and the Prisoners of Block 19

Wydawnictwo: Świat Książki

Strony: 275

Ocena: 3,5/6


W czasie II wojny światowej Niemcy przeprowadzali dużo tajnych operacji mających na celu umocnienie ich pozycji na arenie międzynarodowej. O jednych wiemy więcej, o innych zachowały się szczątkowe informacje. Z pewnością mało kto wie, że już w pierwszych tygodniach wojny zaczęto zastanawiać się nad fałszowaniem brytyjskich funtów. I  choć pierwsza tego typu akcja zakończyła się niepowodzeniem po kilku miesiącach, sam pomysł został wykorzystany ponownie.

poniedziałek

Beata Pawlikowska. W dżungli samotności


 Autor: Beata Pawlikowska

Tytuł: W dżungli samotności

Wydawnictwo: Latarnik

Strony:  352

Ocena: 5,5/6


Znów przyszły te myśli. Czujesz, że życie przecieka ci między placami. Niby starasz się, próbujesz, ale i tak nigdy nic z tego nie wychodzi. Zazdrościsz koleżankom partnerów, pieniędzy, pięknych włosów, sukcesów w pracy, lepszych kontaktów z przełożonymi, długich nóg, ładnych dzieci, wycieczki do Peru. Ty jesteś przezroczysta, zwykła, nie ma w tobie nic czego nie miałby inne osoby. Ostrzejsze spojrzenie, wrogość w głosie przeżywasz przez kilka dni. Szukasz winy w sobie. Ogarnia cię coraz większe zniechęcenie. Każdy dzień przynosi tylko smutek i żal, że nie masz w sobie wystarczającej siły, aby coś zmienić. Kiedy wydaje się, że coś idzie ku lepszemu, sama siebie strofujesz, że przecież nikt nie może cię lubić. Masz zbyt głupi charakter, na pewno ta osoba zaraz odkryje jak beznadziejna jesteś i wycofa się, a ty znów zostaniesz sama. Miły uśmiech posłany w twoją stronę na pewno był skierowany do kogoś innego, lub kryje się za tym jakaś przyszła prośba.

czwartek

Emily Craig. Tajemnice wydarte zmarłym



Autor: Emily Craig

Tytuł: Tajemnice wydarte zmarłym

Wydawnictwo: Znak

Miejsce i rok wydania: Kraków 2010

Strony: 300

Ocena: 4/6


 
W ostatnich latach coraz większą popularność zdobywają seriale kryminale. Nie ma chyba osoby, która choć raz nie zetknęłaby się z tego typu produkcją. Kręcone są głownie w USA, gdzie powstaje ich naprawdę wiele. Tym samym coraz trudniej jest zaskoczyć czymś widza, który śledząc kilka tego typu seriali, staje się w swoim mniemaniu ekspertem. Nic więc dziwnego, że stacje prześcigają się w wymyślaniu zawiłych scenariuszy, gdzie naukowiec po kawałku kości jest w stanie rozpoznać płeć, wiek, rasę, przebyte choroby i wykonywany zawód ofiary. Niekiedy oglądając poczynania takich specjalistów, z niedowierzaniem kręcimy głowami. Faktyczna praca detektywów i naukowców przeplata się z fikcją. Dla osób, które chciałby dowiedzieć się na czym naprawdę polega praca antropologa lub anatomopatologa książka Emily Craig jest doskonałą do tego okazją.

poniedziałek

Witold Szabłowski, Izabela Meyza. Nasz mały PRL. Pół roku w M-3 z trwałą, wąsami i maluchem


Autor: ,










Żyjemy w czasach gdzie sklepy uginają się od produktów, zepsuty sprzęt elektroniczny taniej wyrzucić niż naprawić, na śmietniku lądują tony jedzenia. Wydaje się nam oczywiste to, że w każdej chwili, w dowolnym miejscu możemy zakupić praktycznie wszystko. Nie musimy nawet wychodzić z domu by kupić wycieczkę na Majorce, lub nowy samochód. Uwielbiamy galerie handlowe gdzie nabywając kolejną parę butów, mijamy aptekę,drogerię, kwiaciarnię. Żyjemy coraz szybciej, dlatego nie mamy czasu stać w kolejkach i jeździć po całym mieście w poszukiwaniu odpowiedniej pralki.

czwartek

Pseudo stosik :)

Witam!

Tydzień temu zakończyłam (szczęśliwie) sesję w trakcie, której nie miałam czasu na nic. I choć odbywam praktyki, z ulgą mogę stwierdzić, że nareszcie mam czas, aby sięgnąć po książki, które czekają na mnie już długie miesiące. 

Chciałabym przedstawić Wam listę pozycji, jakie mam na swoim stoliku i których recenzje pojawią się już lada dzień :)

Postanowiłam zabawić się w wróżkę i na podstawie moich pierwszych odczuć związanych z książkami (okładka, opis) wystawić im ocenę. Ciekawa jestem czy po lekturze będzie ona diametralnie inna :)



Co dziś rzucili?... czyli podróż do przeszłości. Przystanek PRL

Kolejki po girlandy papieru toaletowego, „Brutal” obok „Pani Walewskiej”, rodzinna podróż maluchem do Bułgarii. Czasy, w których panie nosiły trwałą, a panowie „męski zwis”, dobrze znamy z filmów Barei albo przeżyliśmy na własnej skórze... Ale warto spojrzeć na nie w zupełnie inny sposób.

Dwójka dziennikarzy, Iza i Witek, postanowili na pół roku przenieść się do rzeczywistości przełomu lat 1981/1982. Zamieszkali w bloku z wielkiej płyty, zrezygnowali z Internetu i komórek, a po Warszawie jeździli fiatem 126p. Dziecku wręczyli zabawki pamiętające czasy Jaruzelskiego, a w ich kuchni zagościły dania polecane przez kultową „Przyjaciółkę”.

Po co to wszystko? Autorzy sprawdzili czym różni się współczesne życie od tego sprzed trzech dekad. Zabrali nas w sentymentalną podróż, przyjrzeli się absurdom PRL-u, ale przede wszystkim szukali odpowiedzi na pytanie, czy dziś żyje się nam lepiej.


"Oceniam" na 5


 Tajemnicze zwłoki wyłowione z rzeki. Zagadkowe kości znalezione w łożysku górskiego strumienia. Zwęglone szczątki ludzkie w spalonej leśnej chacie. W takich przypadkach policja zwykle wzywa Emily Craig, antropologa sądowego stanu Kentucky. Doktor Craig w swej pracy zajmuje się badaniami kości i szkieletu. Na tej podstawie stara się ustalić prawdziwe przyczyny czyjejś śmierci i pomaga w ustaleniu tożsamości niezidentyfikowanych ofiar.
Autorka opisuje kilkanaście śledztw, w których brała udział, poczynając od pojedynczych morderstw, kończąc zaś na masowych tragediach jak masakra na farmie Waco w Teksasie czy zamach na World Trade Center. Opowiada o tym, jak dokonuje rekonstrukcji twarzy bestialsko zamordowanej kobiety, bada kości nieznanego mężczyzny znalezione wysoko w górach – czy należały do bezdomnego włóczęgi czy też do biznesmena, który zaginął w niewyjaśnionych okolicznościach. Czasem jej praca dotyczy nierozwiązanych spraw sprzed wielu lat, jak choćby w przypadku „Brezentowej Panny”, młodej dziewczyny zamordowanej przez nieznanego sprawcę jeszcze w latach sześćdziesiątych. Do najbardziej osobliwych śledztw w jej karierze należało jednak rozwikłanie zagadki tajemniczej nogi znalezionej na gruzach wysadzonego w powietrze budynku federalnego w Oklahoma City.


"Oceniam" na 5 
 

Państwo Beresfordowie postanawiają po przejściu na emeryturę spędzić resztę życia w spokojnej, przytulnej nadmorskiej wiosce. Podczas urządzania domu, który tam nabyli, Tuppence natrafia w jednej z książek, pozostałych po dawnych mieszkańcach, zaszyfrowaną informację: „Mary Jordan nie zmarła śmiercią naturalną. To jedno z nas”. Beresfordom przypominają się dawne czasy, kiedy to pracowali dla brytyjskiego wywiadu, odnosząc niezwykłe sukcesy. Starsi państwo rozpoczynają śledztwo, które doprowadza do przerażających rezultatów.
W dodatku ktoś dybie na życie Tuppence.




 "Oceniam" na 4







Przez niemal siedemdziesiąt lat rozgrywa się akcja tej opowieści o ludziach i czasach, w jakich przyszło im żyć. Są lata dwudzieste XX wieku. W nowo powstałej Czechosłowacji żydowski magnat samochodowy Viktor Landauer zleca budowę niezwykłego domu – symbolu nowoczesności. Zamieszkuje tam z ukochaną żoną Liesel i dziećmi. Landauerowie jeszcze nie wiedza, ze wkrótce będą musieli opuścić swa posiadłość, a do „szklanego domu” Liesel powróci jako sędziwa dama. Zajmująca historia wielkiej miłości w… małżeńskim trójkącie i samego domu, zmieniającego swe przeznaczenie w rytm kolejnych burz, wstrząsających minionym stuleciem aż po upadek komunizmu.

"Oceniam" na 4 

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
- See more at: http://pomocnicy.blogspot.com/2013/04/jak-dodac-informacje-o-ciasteczkach-do.html#sthash.Bq8S7pdE.dpuf