niedziela

Emo Sapiens 2. Trenuj inteligencję emocjonalną. Rafał Ohme, Ula Dąbrowska [recenzja]

 


Codziennie bombardowani jesteśmy nowymi wiadomościami, przetwarzamy ogrom informacji w pracy, zmagamy się z emocjami innych ludzi i próbujemy się w tym wszystkim odnaleźć. Rzeczywistość wymaga od nas ciągłego dostosowywania się, doskonalenia swoich umiejętności, bycia ciągle lepszą wersją siebie.

Jesteśmy tak rozproszeni przez różnego rodzaju bodźce, że często zapominamy w tej całej gonitwie, jak ważne są nasze emocje, umiejętność ich prawidłowego odczytania i praca nad nimi. Zwykle zauważamy, że sobie z tym nie radzimy dopiero wtedy, gdy dochodzimy do ściany – ciało i umysł zaczynają się buntować.


Na te wyzwania odpowiadają Rafał Ohme i Ula Dąbrowska, autorzy praktycznego poradnika “Emo Sapiens 2, pełnego wskazówek i zadań, które pomagają rozwijać inteligencję emocjonalną.



Daniel Goleman opisał inteligencję emocjonalną jako Zrozumienie siebie i innych oraz zarządzanie sobą i innymi. Autorzy publikacji wyróżnili 4 Filary Inteligencji Emocjonalnej - Poznaj, Wzmocnij, Zmieniaj, Obudź. Każdemu zagadnieniu poświęcono rozdział, który ma pomóc zrozumieć czytelnikowi, jak odczytywać swoje emocje, sytuację życiową, uświadomić jak wpadamy w życiowe schematy.


Na początku książki jesteśmy zachęceni do ponownego przyjrzenia się sobie i swoim zmysłom. Do tego, by dać im szansę zaistnieć na nowo zarówno w codziennych czynnościach, jak i w nowych sytuacjach.


Autorzy zwracają uwagę, jak ważne jest to, aby dbać nie tylko o sferę mentalną, ale również fizyczną. To dzięki różnym ćwiczeniom możemy znacząco ograniczyć negatywne myśli. Napięte ciało zawsze będzie przeszkodą do osiągnięcia równowagi psychicznej. Dlatego w “Emo Sapiens 2 znajdziemy wiele konkretnych wskazówek jak radzić sobie np. ze stresem poprzez prawidłowy chód, oddychanie, napinanie mięśni. Wskazano także jak wykorzystać technikę wyciszenia się wewnętrznie (nawet w pracy). Nie zdawałam sobie sprawy, że istnieje tyle sprytnych metod, dzięki którym można zredukować napięcie.

Jednym z najciekawszych pytań, jakie znalazłam w książce brzmiało - “Kiedy ostatnio zdarzyło mi się zrobić coś po raz pierwszy? Zatrzymałam się przy nim na dłużej. Uświadomiłam sobie, jak w codziennym życiu narażeni jesteśmy na rutynę. Która, choć bywa dobra, często bezpieczna, pozbawia nas umysł świeżości, otwartości i zdolności do radzenia sobie w trudnych, kryzysowych sytuacjach. Autorzy pokazują, jak dobre zmiany pomagają przełamać schematy. Rozdziały Zmieniaj oraz Wzmocnij to zdecydowanie moi faworyci.


Ostatnie strony zostały poświęcone budowaniu świadomości, że nikt nie jest samotną wyspą i potrzebujemy w swoim życiu innych ludzi. Ten rozdział najmniej do mnie przemówił, być może dlatego, że jestem introwertykiem i czuję się jednak dobrze w swoim świecie. Dla wielu czytelników może jednak stanowić dobry punkt wyjścia do refleksji nad relacjami.


Bardzo podoba mi się ilość zadań, jakie autorzy zawarli w książce. Dodatkowo dzielą się propozycjami materiałów do pogłębienia danego zagadnienia jak literatura czy muzyka. Świetnym uzupełnieniem jest Emo Notes, w którym można zapisywać swoje postępy. Uwielbiam notować swoje małe kroki, dopiero wtedy często widać, jak duży postęp się dokonał. To także świetna motywacja, by nie zapominać o własnych celach.


Muszę przyznać, że początek książki nieco mnie przytłoczył, tyle się w niej dzieje. Dodatkowo niektóre porady wydały mi się zbyt mało realne do wykorzystania przez większość ludzi. Ciężko sobie wyobrazić, aby w ramach walki ze stresem w miejscu pracy, szef zdecydował się na małą siłownię, albo pokój wyciszenia. Na szczęście większość wskazówek jest w zasięgu każdego z nas. Przy drugim rozdziale zrozumiałam, że autorzy nie oczekują, że wdrożymy wszystkie rady naraz. To raczej zestaw narzędzi, z których możemy wybrać to, co w danym momencie najbardziej do nas przemawia. Co ciekawe, sama lektura zaczęła mi uświadamiać problemy, których wcześniej nie zauważałam.




Różnorodność wskazówek i ćwiczeń sprawia, że książka trafi do osób na różnych etapach gotowości do zmiany. Wiem, że kilka z tych metod na pewno wprowadzę do swojej codzienności. Brzmi to tanio, ale posiadanie sprawdzonych trików, które mogą nas motywować, pomagać radzić sobie z emocjami i dostrzegać, że schematyczne życie zabiera nam radość, potrafi być objawieniem. Dodatkowo Emo Sapiens 2 napisany jest w bardzo przystępny i momentami zabawny sposób.


Ja ten tytuł czytałam na raty, chciałam bowiem wyciągnąć z niego jak najwięcej. Myślę, że będę do niego wracać, szukając inspiracji do małych zmian, które mogą uczynić moje życie lepszym.


Książkę otrzymałam w ramach współpracy barterowej z Wydawnictwa Bukowy Las


 





Autor: Rafał Ohme, Ula Dąbrowska

Tytuł: Emo Sapiens 2. Trenuj inteligencję emocjonalną

Wydawnictwo: Bukowy Las Strony: 367


2 komentarze:

  1. Rutyna potrafi zgubić. Widzę, że to ciekawa książka, do której warto zajrzeć.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To prawda, wpadamy w rutynę nawet nie wiadomo kiedy. Książkę polecam!

      Usuń

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
- See more at: http://pomocnicy.blogspot.com/2013/04/jak-dodac-informacje-o-ciasteczkach-do.html#sthash.Bq8S7pdE.dpuf