niedziela

Spacerkiem po Łodzi. Przewodnik dla dzieci.

Łódź staje się coraz popularniejszym turystycznie miastem, do którego zmierzają osoby młode, starsze oraz rodziny z dziećmi. To właśnie z myślą o tych ostatnich powstała publikacja  Spacerkiem po Łodzi Aleksandry Jonas, Karoliny Kołodziej oraz Macieja Kronenberga, którą chcę Wam przedstawić w ramach mojego cyklu Przewodniki dla dzieci.

Spacerkiem po Łodzi. Przewodnik dla dzieci. Aleksandra Jonas, Karolina Kołodziej, Maciej Kronenberg
Wydawnictwo: Literatura
Strony: 160

Ocena: 3,5/6

Źródło: własne


Pierwsze strony przewodnika poświęcone są historii Łodzi, tego jak miasto się rozwijało, opisano najważniejsze momenty z życia stolicy województwa łódzkiego. Publikacja jest bogata ponadto w informacje o kluczowych zabytkach, ulicach, muzeach, atrakcjach oraz o osobach, które miały wpływ na to jak Łódź się zmieniała na przestrzeni wieków.

Spacerkiem po Łodzi nie ma wyglądu typowego przewodnika, nie znajdziemy w nim np. map, wykazu adresów, właściwie przypomina bardziej książkę dla dzieci. Myślę jednak, że opisy z pewnością zaspokoją ciekawość młodych turystów ponieważ są zarówno interesujące jak i na swój sposób wyczerpujące. Zaznaczyć jednak muszę, że pojawia się w nich sporo dat, nazwisk, nazw, jednak poszczególne teksty są dość krótkie dzięki czemu nie ma przesycenia tymi elementami. Jest to przewodnik dla dzieci, ale zdecydowanie tych starszych.

Źródło: własne
Publikacja może pochwalić się bardzo ładnymi i atrakcyjnymi wizualnie rysunkami. Zresztą cała książka jest ciekawa graficznie, każda strona jest inna, kolorowa, przez co przyciągają wzrok, nadając przewodnikowi zachęcający wygląd. Znalazły się w niej również fotografie, które zostały spójnie wkomponowane w rysunkowy charakter książki.Szkoda, że nie zamieszczono w Spacerkiem po Łodzi  żadnej mapy, która pomogłaby dzieciom lepiej zapoznać się z miastem czy to podczas czytania czy już samego zwiedzania miasta. Choć przy opisach uwzględniono dokładne adresy atrakcji to brak planu jednak zmusza turystów do sięgnięcia po inną publikację mapę lub po prostu telefon. Jest to dość duża niedogodność, która w przewodnikach nie powinna  mieć miejsca. Zwłaszcza, jeżeli celem publikacji jest to, aby osoby młode poznawały Łódź i mogły samodzielnie chociażby planować wycieczkę rodzinną czy poprowadzić opiekuna do jakiegoś zabytku, którego opis ich zaciekawił. Myślę, że to jedno z głównych zadań takich publikacji – dać młodym osobom do ręki narzędzie dzięki któremu staną się bardziej samodzielne. Tutaj tego zabrakło. 

Mam tez osobiście wątpliwości czy niemalże książkowy wygląd przewodnika po Łodzi nie koliduje tutaj z docelową grupą odbiorców. Trudności tekstów wskazują, że jest to przewodnik skierowany do starszej grupy dzieci, a jednak jego wygląd pozostaje utrzymany w klimatach wydaje mi się bliższy młodszym dzieciom. Jest to dość znaczący rozdźwięk bo nie wiadomo do końca komu bardziej się przewodnik może spodobać. Dla młodszych dzieci tekstu jest za dużo i jest za trudny, starszym brakować może map oraz irytować może dziecinna szata graficzna.


Bez wątpienia jednak jest to przewodnik, który pod względem merytorycznym prezentuje się naprawdę ciekawie. 
Źródło: własne


6 komentarzy:

 1. Ciekawy pomysł z tym przewodnikiem. Chętnie przyjrzę się bliżej tej pozycji. :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Dzieciom, które interesują się trochę historią danego miasta to z pewnością ten przewodnik przypadnie do gustu :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Widać że pomysł na tego rodzaju przewodnik ciekawy. Tylko warto byłoby bardziej sprecyzować grupę odbiorców, zrównoważyć zarówno obraz, jak ilość i treści. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie, myślę że zamysł był bardzo ciekawy jednak zabrakło dopracowania tematu.

   Usuń

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
- See more at: http://pomocnicy.blogspot.com/2013/04/jak-dodac-informacje-o-ciasteczkach-do.html#sthash.Bq8S7pdE.dpuf