poniedziałek

Mężczyzna w zielonych spodniach. Frankowska, Jędrych, Kapelusz


Autor: Frankowska, Jędrych, Kapelusz, Karbowniczek, Machałowska, Pecyna, Szawul, Wojcieszko
Tytuł: Mężczyzna w zielonych spodniach
Wydawnictwo: Czerwona Papuga
Rok wydania: 2014
Strony: 160
Ocena: 4/6

Każdy z nas mija  kartki przylepione do słupów lub drzew informujące o zaginionych osobach. Na niektóre ledwo rzucimy oko, inne będziemy z uwagą czytać. Chyba zawsze pojawia się pytanie - czy osoba ta dobrowolnie opuściła najbliższych, a może stało jej się coś złego? Gdzie obecnie przebywa? Żyje?

Apel o poszukiwaniu Mężczyzny w zielonych spodniach stał się punktem wyjścia dla krakowskich Piórnic* i pisarza-astronoma. Niczym za szkolnych lat gdy polonistka rzucała temat autorzy bardzo twórczo i co najważniejsze z wielką różnorodnością podeszli do kwestii tytułowego bohatera. W książce mamy przedstawione 8 opowiadań, które losy mężczyzny umieszczają w różnych miejscach na świecie i czasoprzestrzeni.

Poszukiwany jest tuż niedaleko. Siedzi na ławce. On sam rozwiesił ogłoszenia. Czeka. A może Poszukiwany naprawdę zniknął i jego rana na głowie ma związek z erotyczną zabawą w którą nieszczęśliwie się wmieszał. Kiedy dwoje kochanków chce się spotkać w wiadomym celu nikt nie powinien im przeszkadzać. Buzują wtedy hormony i emocję. Łatwo o nieszczęście. Czy Poszukiwany ma coś wspólnego z plagą psów, kotów oraz królików, które nawiedziły Krakowskie Planty? Naprawdę ktoś je do nas przesyłał z równoległego świata? Poszukiwany zgłasza się na komendę. Chce aby go zamknięto w celi. Nie jest włóczęgą. To profesor, mający na swoim koncie wiele publikacji, konferencji. Szycha. Tylko dlaczego nikt się nie chce do niego przyznać? Widać Poszukiwanego. Kieruje się do tramwaju. Jedzie do końca pętli, potem mija kilka domów, kościół. Wchodzi do domu. Tam czeka na niego żona. Czyli ma dom, rodzinę! Po co więc to ogłoszenie? Ono tam ciągle wisi. Irytuje Poszukiwanego. Minuty zlewają się w godziny a te w całe dnie. Piątek jest w piątek, ale kiedy dokładnie jest piątek? Nie wie. Naprawdę wygląda tak jak tam jest napisane? Kto wyznaczył mu ten absurdalny wiek? Spodnie wcale nie są zielone. Głupcy. Trzeba zerwać to ogłoszenie, a potem uciec. Daleko. Pracuje w wydawnictwie, samotnik, pracoholik. Wyczuwa guzek na głowie. Często go dotyka czytając tekst na ekranie komputera. Zalewa go fala zimnego potu. Tekst jest dziwny, makabryczny. Niby to fikcja, ale czy jednak nie zbyt prawdziwa?

Osiem różnych spojrzeń na Mężczyznę w zielonych spodniach moim zdaniem jest zbiorem naprawdę interesujących opowiadań. Jak zawsze w tego typu publikacjach, jedne z nich podobały mi się bardziej inne mniej. Moim zdecydowanym faworytem jest Nighthawk Grażyny Wojcieszko, choć nawet nie jestem do końca pewna czy właściwie je odebrałam. Urzekło mnie jednak właśnie swoją nie oczywistością i opowiadaniem w opowiadaniu. Zdecydowanie gorzej czytało mi się Piekłoniebowstapienie Piotra Karbowniczka. Jak dla mnie zbyt wiele było tam elementów abstrakcji, co do których nie umiałam się ustosunkować, uwierały mnie. Reszta autorów utrzymywała się na równym poziomie, ich pomysły na fabułę były zaskakujące, czasami lekko zwariowane i co dla mnie bardzo ważne, kompletnie różne. Dzięki temu, każde z nich przenosiło mnie do innego świata, gdzie główny bohater był obstawiany w różnych rolach.

Jeżeli szukacie na letnie dni książki, gdzie będziecie wraz z kolejnym rozdziałem rozpoczynali nową przygodę z tajemniczym mężczyzną w tle, ten zbiór opowiadań jest dla Was idealny. 


*Piórnice - Grupa powstała w Krakowie w roku 2005. Grupę Piórnice stanowią absolwentki Studium Literacko-Artystycznego przy Uniwersytecie Jagiellońskim.


                                                               Za egzemplarz dziękuję:

http://wydawnictwoczerwonapapuga.pl/


9 komentarzy:

 1. Słyszałam o książce i jestem jej bardzo ciekawa, mimo, że nie przepadam za zbiorami opowiadań :) Bardzo fajny pomysł na książkę :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Już czytałam kilka recenzji tej pozycji i odczuwam coraz większą chęć jej poznania ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. A ja nie słyszałam o tej książce. I nie wiem dlaczego, gdyż wydaje się absorbująca.

  OdpowiedzUsuń
 4. Ale ciekawy pomysł! Z przyjemnością czytałam twój wpis, świetnie piszesz. :) Lubię takie różne wersje wydarzeń, równoległe historie i światy, jest w tym coś intrygującego.

  OdpowiedzUsuń
 5. Pierwsze słyszę, ale pomysł wyśmienity :) chciałbym się osobiście przekonać co z tego wyniknie :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Fajna recenzja:) Nie zwróciłabym uwagi na ten zbiorek, ale teraz poszukam:)

  OdpowiedzUsuń
 7. Pierwszy raz się z nią spotykam, a zapowiada się interesująco ;)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 8. Bardzo ciekawy pomysł na książkę: różni autorzy piszą o tym samym bohaterze. Choć o żadnym z autorów wcześniej nie słyszałam, dam im szansę :)

  OdpowiedzUsuń

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
- See more at: http://pomocnicy.blogspot.com/2013/04/jak-dodac-informacje-o-ciasteczkach-do.html#sthash.Bq8S7pdE.dpuf