środa
Druga zwrotka. Małgorzata Włodarska [recenzja]
czwartek
Psy na ruskich. Polacy walczący z Rosją w Ukrainie. Marcin Wyrwał [recenzja]
Kim są polscy ochotnicy, który postanowili porzucić swoje dotychczasowe, często ustabilizowane i wygodne życie, aby walczyć po ukraińskiej stronie przeciwko Rosjanom? Szaleńcami? Desperatami nieumiejącymi poradzić sobie w normalnym społeczeństwie? Fanatykami broni, którzy całe życie czekali na szansę walki na froncie? Jaka matka porzuca pracę, zostawia w Polsce swoje co prawda dorosłe, ale jednak dzieci i decyduje się wyruszyć na wschód? Czego brakowało w życiu młodym, jak i dojrzałym mężczyznom decydującym się zaryzykować zdrowie i życie dla obcego kraju, którego niektórzy z nich nie darzyli nawet szczególną sympatią? Jaki ojciec bierze do ręki broń, mając w domu nad Wisłą żonę i dzieci? Czy jesteśmy w ogóle w stanie zrozumieć złożoność lub paradoksalnie właśnie prostotę tak kontrowersyjnych decyzji?
Marcin Wyrwał w swoim wyjątkowym reportażu, Psy na ruskich oddał głos siedemnastu polskim ochotnikom, którzy z własnej, nieprzymuszonej woli, stanęli do walki po stronie Ukrainy po ataku Rosji na naszego wschodniego sąsiada 24 lutego 2022 roku.
piątek
Rekin z Parku Yoyogi. Joanna Bator [recenzja]
Rekin z Parku Yoyogi to zbiór felietonów Joanny Bator na temat Japonii, książka w ostatnim czasie doczekała się wznowienia przez Wydawnictwo Znak. To moje pierwsze spotkanie z twórczością autorki, byłam więc bardzo ciekawa wrażeń i odczuć Bator tego, jak odnalazła się w japońskim społeczeństwie i kulturze, zwłaszcza że spędziła tam dwa lata, a potem wielokrotnie wracała do Kraju Kwitnącej Wiśni.
sobota
Nieobliczalna. Magda Stachula
Alicja odnosi sukcesy zawodowe, jednak od lat nie może ułożyć sobie prywatnego życia. Z zazdrością obserwuje idealne małżeństwo przyjaciółki. Nie wie, że Martyna, choć ma piękny dom, śliczną córeczkę, codziennie musi mierzyć się z niepohamowaną zazdrością i agresją męża. Jest kontrolowana na każdym kroku.
czwartek
Czartoryska. Historia o marzycielce. Monika Raspen
Izabela Czartoryska rozpala wyobraźnię od stuleci. Ta niezwykła kobieta swoją postawą, życiowymi wyborcami, niewyobrażalnym bogactwem, którym dysponowała, tak naprawdę już za swojego życia była obiektem plotek, intryg, zazdrości. Każdy widział w niej, to co chciał i było mu to na rękę. Przez dziesiątki lat wymykała się schematom narzuconym przez męski świat, przez co stała się łatwym obiektem drwin, szykan, z lubością przyklejono jej łatkę kochanki kolejnych mężczyzn, czyniąc z niej niemalże damę lekkich obyczajów.
piątek
Należy do mnie. Anna H. Niemczynow. [recenzja]
Helena była primabaleriną, która odnosiła sukcesy. Występy na deskach oper, przychylność krytyków i zachwyty widzów jednak jej nie zadowalały. Od zawsze bowiem pragnęła założyć szczęśliwą rodzinę i realizować się jako perfekcyjna żona i przykładna matka. Kiedy na swojej drodze spotyka, Wiktora bez żalu porzuca swoją taneczną karierę. Para wkrótce doczekała się córki Faustyny i Helena miała wrażenie, że jest ogromną szczęściarą, że jej życie jest dokładnie takie, jakie sobie wyobraziła. Nie zdawała sobie jednak sprawy, że rezygnując z tańca, dość szybko w oczach męża straciła na atrakcyjności, stając się dla niego nudną, pozbawioną ambicji kurą domową. Choć nadal pociągała go fizycznie, coraz mocniej zaczynał jej unikać, szukając intelektualnej i cielesnej rozrywki u koleżanki z pracy.
wtorek
Miejsce cudów. Barbara O'Neal. [Recenzja]
Barbara O'Neal w swojej najnowszej książce Miejsce cudów opisuje historię czterech niezwykłych kobiet, które muszą zmierzyć się z nagłą śmiercią charyzmatycznego Augustusa Beauvaisa. Meadow, jego była żona, ma ciągły żal do losu oraz mężczyzny, że mimo zbudowania wspólnego imperium kulinarnego oraz szczęśliwej rodziny, ten nie umiał docenić jej oddania, ciągle szukając podziwu u innych kobiet. Nora, jego kolejna kochanka nieoczekiwanie odnalazła przy nim upragniony spokój ducha, doceniając wygody, jakie jej zapewniał, zapominając przy tym nieco o swojej misji. Córka Maya zerwała kontakty z ojcem, po tym, jak ten potraktował Meadow, dziewczyna wychodzi właśnie z odwyku i od razu musi zmierzyć się z tym że nie zdążyła się z nim pożegnać. Na szczęście u jej boku jak zawsze stoi siostra Rory, która jest dla niej oparciem i opoką. Tylko czy bycie oazą spokoju nie ma zbyt wysokiej ceny?
Szczęście ma smak szarlotki. Weronika Psiuk [recenzja]
Mira zbliża się do trzydziestki, co powoduje u niej natłok myśli, o tym, czego w życiu nie zdążyła jeszcze zrobić. Postanawia stworzyć więc listę marzeń oraz celów, które chciałaby spełnić w ciągu najbliższych miesięcy. Obok chęci spędzania więcej czasu z córką Manią, babskiego wypadu z przyjaciółką Luśką, wykonania kontrolnych badań, Mira marzy po cichu o zapisaniu się na kurs cukierniczy. Tworzenie wypieków to zajęcie, które sprawia jej najwięcej przyjemności. Z pewną dozą rezerwy, w ostatnim punkcie wspomina o znalezieniu normalnego faceta. A nóż widelec jakiś się akurat trafi?
piątek
W czasie suszy płynie krew. Emil Szweda [recenzja]
Zmiany klimatyczne są faktem. Ostatnie anomalie pogodowe, które mogliśmy zaobserwować w Polsce, tylko potwierdzają to, że otaczający nas świat zmienia się w tempie, który może budzić obawy. Temat suszy i życia z niedoborami wody jako tło fabuły postanowił wykorzystać Emil Szweda w swoim debiucie kryminalnym W czasie suszy płynie krew.
czwartek
Glass Hills. Anna Szczypczyńska [recenzja]
Mila jest zakochana w Szklarskiej Porębie. Uwielbia otaczającą ją przyrodę, architekturę, ludzi. Praca w księgarni u najlepszej przyjaciółki Ali daje jej możliwość obcowania z książkami, turystami, lokalsami. Te spotkania napędzają ją i dodają energii. Nic więc dziwnego, że na wieść o sprzedaży warszawskiemu deweloperowi okolicznej perełki architektonicznej, Mila wpada w furię i przysięga sobie, że nie pozwoli na dewastację takiego zabytku. Spotkanie z bucowatym Alexem, który na polecenie ojca ma przypilnować inwestycji, uruchamia ciąg zdarzeń, które zaskoczą tę dwójkę silnych osobowości.
sobota
Nie daj sobą manipulować. Gaslighting. Stephanie Moulton Sarkis [recenzja]
Właściwie czym jest glistlighting? Najprościej ujmując to podważanie rzeczywistości. Jak zauważa psychoterapeutka dr. Stephanie Moulton Sarkisw swojej książce "Nie daj sobą manipulować" "celem gaslightera jest zamącenie ci w głowie do tego stopnia, że zaczynasz kwestionować swoją rzeczywistość." Mam wrażenie, że w Polsce temat ten jest ciągle mało popularny, szybciej możemy się spotkać ze stwierdzeniem, że ktoś chce zrobić z nas wariata, podważając nasze kompetencje, wspomnienia, uczucia. Kwestia ta jednak jest o wiele bardziej skomplikowana i niebezpieczna. Gaslighting może spotkać nas w przeróżnych sytuacjach i skutecznie zniszczyć nasze życie.
piątek
Armin. Agnieszka Lingas-Łoniewska [recenzja]
Armin van Lander uchodzi za nudnego, poukładanego faceta, który skupiony jest głównie na swoim biznesie. Choć na jego widok, nie jednej kobiecie uginają się kolana, to mężczyzna woli być sam. Ma poczucie, że jego skomplikowana psychika nie pozwalałaby mu wejść w normalną, szczęśliwą relację. Choć coraz ciężej patrzeć mu na szczęście brata bliźniaka, który po wielu perypetiach życiowych, znalazł miłość u boku niegdyś znienawidzonej dziewczyny. Cieszy się ich szczęściem, ale podskórnie czuje, że czegoś w życiu mu brakuje. To uczucie niespodziewanie zaczyna potęgować się, kiedy coraz częściej wpada na najbliższą przyjaciółkę przyszłej szwagierki. Natalia Grońska to prawniczka z krwi i kości, która oczekuje od życia czegoś więcej niż tylko monotonnych rozmów z klientami i rozwiązywania ich problemów. Armin wpada jej w oko, ale uważa go za zbyt spokojnego. Nieoczekiwanie ich drogi zaczynają krzyżować się nie tylko podczas koleżeńskich spotkań, ale także w tajemniczym klubie.
poniedziałek
Ludziary. Jan Krzysztof Piasecki. [recenzja]
Mieliście kiedyś tak, że po skończonej lekturze, odłożyliście książkę z poczuciem, że to była naprawdę wspaniała literacka podróż, której nie do końca się spodziewaliście?
środa
Randka w Paryżu. Lorraine Brown [Recenzja]
czwartek
Lwowskie sensacje. Jurij Smirnow [recenzja]
Znaną aktorkę teatralną Antoninę Ogińską zabił młodziutki kochanek, strzelając do niej kilkukrotnie z pistoletu. Ta zbrodnia wstrząsnęła przedwojennym Lwowem, czytelnicy gazet z wypiekami na twarzach czytali o kolejnych szczegółach morderstwa i burzliwego związku pary. Jak to się stało, że szanowna Ogińska, prywatnie żona współwłaściciela jednego z lwowskich tytułów prasowych uwikłała się w bardzo brutalny i wyniszczający romans? Całe miasto i kraj huczały od plotek i spekulacji. Lwowianie byli żądni informacji co chętnie wykorzystywali wydawcy, dostarczając czytelnikom kolejne artykuły.
niedziela
Nowy Jork. Miasto marzyciel. Magdalena Żelazowska [recenzja]
Bez wątpienia Nowy Jork jest na liście marzeń niejednej osoby. Tętniące życiem Wielkie Jabłko kusi turystów z całego świata niezwykłą architekturą, najlepszymi muzeami, topowymi restauracjami. Kto nie chciałby pójść na spacer po Central Parku, potem skoczyć do małej, chińskiej knajpki, by wieczorem udać się na Times Square, podziwiać mieniące się telebimy? Nowy Jork tak często gości w naszych domach za sprawą licznych filmów, seriali oraz piosenek, że stał się marką samą w sobie. Podziwiamy go, niby zdajemy sobie sprawę, że zmaga się z problemami wielkich metropolii, a jednak przyciąga nas i nie daje o sobie zapomnieć. Ja sama o podróży do Nowego Jorku marzę od lat, dlatego z wielką ciekawością przeczytałam książkę "Nowy Jork. Miasto marzyciel" Magdaleny Żelazowskiej.